Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia
Zapraszamy na prezentację „Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji”! Jest to nowe narzędzie, które powstaje w ramach realizowanego na Uniwersytecie Wrocławskim projektu „Workflow do opracowania publikacji cyfrowych na uczelni”. Umożliwia ono zdalną transkrypcję wszelkiego rodzaju zdigitalizowanych materiałów, w tym rękopisów. Właśnie na nich skupimy się w czasie nadchodzącej Nocy Innowacji.
Obiekty rękopiśmienne stanowią zazwyczaj najcenniejsze zbiory danej biblioteki, szczególnie jeśli pochodzą z okresu średniowiecza. Aby je chronić, ogranicza się do nich dostęp w czytelni, jednak dzięki nowym technologiom można obecnie udostępniać je w sieci. Wiele rękopisów znajduje się w formie zdigitalizowanej w różnych bibliotekach cyfrowych (np. www.bibliotekcyfrowa.pl), ale żeby w pełni skorzystać z ich treści, przydatne jest dodanie transkrypcji, czyli nałożenie na obrazy warstwy tekstowej. Dopiero wówczas możliwe jest na przykład szybkie wyszukanie danej frazy, co w normalnych warunkach zajmuje nieporównywalnie więcej czasu. Ponadto ręczne pismo nie zawsze łatwo jest odczytać, dlatego osoba mniej doświadczona może zapoznać się treścią w takim samym stopniu, jak specjaliści. Zatem uzupełnienie cyfrowej postaci rękopisu stanowi wielkie ułatwienie dla wszystkich zainteresowanych, zarówno profesjonalistów, jak i amatorów, i można tego dokonać przy pomocy „Wirtualnego Laboratorium Transkrypcji”.
W czasie naszej prezentacji omówimy wszystkie jego funkcje, a także pokażemy, jak transkrybować wybrane obiekty ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu. Wreszcie przeprowadzimy konkurs, w którym uczestnicy wydarzenia będą mogli samodzielnie dokonać transkrypcji rękopisu.
Więcej o wydarzeniach Uniwersytetu Wrocławskiego dowiecie się tutaj