Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie, stale się rozwija. Dobrze znany łodzianom budynek POLMATEX-CENARO przy ul. Wólczańskiej 55/59, który został włączony do struktur Łukasiewicz – IBWCh w styczniu 2019 r. przeszedł metamorfozę. Rozpoczęto rewitalizację. Pomieszczenia budynku zostały odświeżone, wyposażone w klimatyzację, aby produkcja, która się tu odbywa miała zapewnione odpowiednie warunki.
Sieć Badawcza Łukasiewicz od pierwszych dni pandemii koronawirusa aktywnie włączyła się w walkę z jej skutkami. Działania te realizowane są pod wspólnym szyldem #TarczaNaukowa. Jednym z nich było odtworzenie w Łukasiewicz-IBWCh produkcji polipropylenowej włókniny filtracyjnej wytwarzanej metodą melt blown, która wykorzystywana jest w produkcji masek medycznych. Łukasiewicz-IBWCh od lat zajmuje się opracowywaniem włóknistych materiałów filtracyjnych znajdujących zastosowanie między innymi w środkach ochrony osobistej. Naukowcy z Instytutu prowadzą prace badawczo-rozwojowe nad opracowaniem nowych materiałów filtracyjnych charakteryzujących się nowymi funkcjonalnościami umożliwiającymi rozszerzoną ochronę przed czynnikami biologicznymi. Łukasiewicz – Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych jako jedyny w Polsce opracował również biodegradowalne włókniny filtracyjne, które spełniają założenia GOZ. Maseczki medyczne wyprodukowane z wykorzystaniem włókniny filtracyjnej wytworzonej w Łukasiewicz-IBWCh charakteryzują się wysoką efektywnością filtracji bakteryjnej. Efekt ten uzyskany został poprzez naniesienie ładunku elektrostatycznego na powierzchnię mikrowłokien polipropylenowych tworzących włókninę. Jest to zamknięcie całej produkcji zarówno półproduktów, jak i finalnego wyrobu w Łukasiewicz – IBWCh, będącym niezależnym od zewnętrznych dostawców producentem masek medycznych o najwyższej jakości.
W niedalekiej przyszłości w budynkach dawnego POLMATEX-CENARO uruchomiony zostanie także zakład technologiczny, gdzie testowane będą rozmaite produkty tj. prototypy prac badawczych Łukasiewicz – IBWCh. Będzie to przestrzeń otwarta na umysły twórczych pracowników badawczych
i kreatywnych przedsiębiorców.