Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia
Sztuczna inteligencja. Odmieniana przez wszystkie przypadki, budzi skrajne emocje: od bezkrytycznego zachwytu po strach, że wywróci nasz świat do góry nogami. Gdzieś pośrodku plasują się ci, którzy lubią AI za to, że wykonuje za nich żmudne prace i porządkuje chaos informacyjny. Ale korzystanie z niej ma swoją cenę. Jaką? Żeby się tego dowiedzieć, trzeba zajrzeć do środka czarnej skrzynki.
Wokół sztucznej inteligencji narosło sporo mitów. Czy to prawda, że AI działa niezależnie od człowieka i nie da się jej kontrolować? Czy sprawdzi się w każdym przypadku? Czy naprawdę nie da się zrozumieć, jak działa? Nie, nie i nie.
Potrzebujemy otwartej rozmowy, która pozwoli nam zrozumieć cel i podstawowe założenia konkretnego systemu wykorzystującego AI. Po co został wdrożony? Kto ma nad nim kontrolę? Jakie założenia na temat rzeczywistości przyjęli jego projektanci? Jakie się wiążą z tym ograniczenia? Jak wpływa na użytkowników?
AI nie jest samodzielnie podejmującym decyzje podmiotem. To ludzie decydują, do czego chcą wykorzystać tę technologię i jak ma ona działać. Przede wszystkim powinniśmy pilnować – i takie aspiracje mamy w Fundacji Panoptykon – żeby była wykorzystywana w interesie społeczeństwa i z poszanowaniem praw człowieka.
Zapraszamy do wysłuchania odcinka prowadzonego przez Fundację podcastu Panoptykon 4.0 – rozmowy z Agatą Foryciarz, doktorantką na Uniwersytecie Stanforda, która bada algorytmy uczenia maszynowego w kontekście zastosowań biomedycznych. W rozmowie mierzymy się z popularnymi mitami na temat AI, przestrzegamy przez zastosowaniem AI do przewidywania ludzkich zachowań i otwieramy czarne skrzynki.
Ten podcast jest dla każdej osoby, którą interesuje krytyczna refleksja na temat otaczającej nas technologii, a także dla wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o tym, jak tworzona jest sztuczna inteligencja i jak jako ludzie możemy ją kontrolować.