Noc Innowacji | Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

WAXO – innowacyjny analizator wosku

Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/hnzc1WcNNeE

Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowali wynalazek, który może zrewolucjonizować środowisko pszczelarskie, przyczyniając się do polepszenia kondycji pszczelich rodzin oraz do zmniejszenia strat w produkcji miodu wynikających z niewłaściwej nadbudowy węzy przez pszczoły lub z powodu jej spływania.

Przedmiotem wynalazku jest przenośne urządzenie elektro-mechaniczne pozwalające na wykonanie analizy wosku, np. pszczelego, pod kątem obecności dodawanych zanieczyszczeń. Urządzenie pozwala w szybki, a jednocześnie stosunkowo tani sposób ustalić jakość badanego wosku pszczelego, pod kątem obecności sztucznych domieszek i ocenić jego przydatność, w szczególności w gospodarce pasiecznej.

Zasada działania urządzenia została opisana w trzech międzynarodowych zgłoszeniach patentowych.

Autorami wynalazku są trzej pracownicy uczelni:
prof. dr. hab. Mariusz Gagoś z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS
dr Marek Pietrow i dr Jan Wawryszczuk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.

 

O potencjale Ogrodu Botanicznego UMCS – dr Grażyna Szymczak

Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/6oQTl7DeBaE

Założony w 1965 r. Ogród Botaniczny jest wyjątkowym miejscem na mapie Lublina. Gromadzi prawie 7000 gatunków i odmian roślin pochodzących z całego świata, które służą celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym. Bogate kolekcje roślin wykorzystywane są w badaniach realizowanych przez pracowników naukowych UMCS, a także lubelskich i krajowych uczelni przyrodniczych oraz medycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo, w którym dr Grażyna Szymczak przybliża temat działalności naukowej oraz edukacyjnej Ogrodu Botanicznego UMCS.

 

Uprawa roślin wysokoenergetycznych, a produkcja czystego biopaliwa – prof. Małgorzata Wójcik

Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/EdVYRWu0MT4

Projekt realizowany w ramach programu Horyzont 2020 „Bridging the gap between phytoremediation solutions on growing energy crops on contaminated lands and clean biofuel production” to zapowiedź ogromnego przełomu w produkcji czystego biopaliwa. Będzie ono wytwarzane z wybranych gatunków roślin o wysokiej produkcji biomasy, uprawianych na zanieczyszczonych terenach, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do obniżenia poziomu zanieczyszczeń i przywrócenia na tych terenach produkcji rolnej.

Projekt po stronie UMCS realizowany będzie w Instytucie Nauk Biologicznych pod kierunkiem prof. Jaco Vangronsvelda (zatrudnionego na naszej uczelni w ramach programu Research in Lublin) oraz prof. Małgorzaty Wójcik.

Spitsbergen, niezwykła wyspa Arktyki 

Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/bG-PFIQvBsY\

Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard w Arktyce. Jest to teren niezwykle atrakcyjny pod wieloma względami, m.in. także pod kątem badań naukowych. Ekipy badawcze, w tym również naukowcy z UMCS, eksplorują Spitsbergen od wielu lat. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wideo z udziałem uczestnika takich wypraw polarnych – prof. Piotra Zagórskiego z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UMCS.

 

 

ORGANIZATOR:

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie

Logo organizatora