WAXO – innowacyjny analizator wosku
Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/hnzc1WcNNeE
Naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowali wynalazek, który może zrewolucjonizować środowisko pszczelarskie, przyczyniając się do polepszenia kondycji pszczelich rodzin oraz do zmniejszenia strat w produkcji miodu wynikających z niewłaściwej nadbudowy węzy przez pszczoły lub z powodu jej spływania.
Przedmiotem wynalazku jest przenośne urządzenie elektro-mechaniczne pozwalające na wykonanie analizy wosku, np. pszczelego, pod kątem obecności dodawanych zanieczyszczeń. Urządzenie pozwala w szybki, a jednocześnie stosunkowo tani sposób ustalić jakość badanego wosku pszczelego, pod kątem obecności sztucznych domieszek i ocenić jego przydatność, w szczególności w gospodarce pasiecznej.
Zasada działania urządzenia została opisana w trzech międzynarodowych zgłoszeniach patentowych.
Autorami wynalazku są trzej pracownicy uczelni:
prof. dr. hab. Mariusz Gagoś z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS
dr Marek Pietrow i dr Jan Wawryszczuk z Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS.
O potencjale Ogrodu Botanicznego UMCS – dr Grażyna Szymczak
Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/6oQTl7DeBaE
Założony w 1965 r. Ogród Botaniczny jest wyjątkowym miejscem na mapie Lublina. Gromadzi prawie 7000 gatunków i odmian roślin pochodzących z całego świata, które służą celom edukacyjnym, dydaktycznym i naukowym. Bogate kolekcje roślin wykorzystywane są w badaniach realizowanych przez pracowników naukowych UMCS, a także lubelskich i krajowych uczelni przyrodniczych oraz medycznych.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem wideo, w którym dr Grażyna Szymczak przybliża temat działalności naukowej oraz edukacyjnej Ogrodu Botanicznego UMCS.
Uprawa roślin wysokoenergetycznych, a produkcja czystego biopaliwa – prof. Małgorzata Wójcik
Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/EdVYRWu0MT4
Projekt realizowany w ramach programu Horyzont 2020 „Bridging the gap between phytoremediation solutions on growing energy crops on contaminated lands and clean biofuel production” to zapowiedź ogromnego przełomu w produkcji czystego biopaliwa. Będzie ono wytwarzane z wybranych gatunków roślin o wysokiej produkcji biomasy, uprawianych na zanieczyszczonych terenach, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do obniżenia poziomu zanieczyszczeń i przywrócenia na tych terenach produkcji rolnej.
Projekt po stronie UMCS realizowany będzie w Instytucie Nauk Biologicznych pod kierunkiem prof. Jaco Vangronsvelda (zatrudnionego na naszej uczelni w ramach programu Research in Lublin) oraz prof. Małgorzaty Wójcik.
Spitsbergen, niezwykła wyspa Arktyki
Film można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/bG-PFIQvBsY\
Spitsbergen to największa wyspa archipelagu Svalbard w Arktyce. Jest to teren niezwykle atrakcyjny pod wieloma względami, m.in. także pod kątem badań naukowych. Ekipy badawcze, w tym również naukowcy z UMCS, eksplorują Spitsbergen od wielu lat. Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem wideo z udziałem uczestnika takich wypraw polarnych – prof. Piotra Zagórskiego z Katedry Geomorfologii i Paleogeografii UMCS.