Noc Innowacji na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej

Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia

Zapraszamy Państwa na warsztaty i pokazy organizowane z okazji Nocy Innowacji w Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej.

✔ 19:00 Zagadki logiczne

dr hab. Włodzimierz Fechner (Instytut Matematyki PŁ)

W trakcie warsztatów zostanie zaprezentowany zestaw zagadek i łamigłówek matematycznych na różnym poziomie trudności. Nie jest wymagana wiedza akademicka, za to będzie można wykazać się umiejętnością logicznego myślenia oraz intuicją w zakresie problemów, w których pojawia się matematyka, w szczególności logika i elementarne prawdopodobieństwo. Prowadzący spróbuje zachęcić uczestników do dyskusji i prób samodzielnego rozwiązywania podawanych zagadek. Po czym będą przedstawiane i omawiane rozwiązania. Na zajęcia zapraszamy więc wszystkich chętnych, w każdym wieku.

✔ 19:30 Bogactwo świata fraktali, czyli o tym jak prosta matematyka modeluje skomplikowaną rzeczywistość

Dr hab. Filip Strobin  (Instytut Matematyki PŁ)

Teoria fraktali stanowi doskonały przykład na zastosowanie stosunkowo prostej acz pomysłowej matematyki do opisu otaczającego nas świata. Podczas Nocy Innowacji przybliżę samo pojęcie fraktala, zaprezentuję ciekawe przykłady takich zbiorów oraz sposoby otrzymywania ich obrazów.Pokażę też, że wiele obiektów z naszego świata na (w pewnej skali) strukturę fraktalną, po czym wspólnie z słuchaczami spróbujemy wygenerować te obiekty z wykorzystaniem przedstawionych algorytmów.

✔ 20:00 Jak badania kryształów mogą pomóc w leczeniu nerek?

prof. dr hab. inż. Jolanta Prywer (Instytut Fizyki PŁ)

Badania kryształów biogenicznych powstających w układzie moczowym człowieka umożliwia poznanie substancji hamujących powstawanie i wzrost kamieni nerkowych. Infekcyjna kamica moczowa jest chorobą rozpowszechnioną od wieków, charakteryzującą się powstawaniem w układzie moczowym krystalicznych złogów. Nowe badania nad wzrostem kryształów pozwalają na znalezienie łatwo dostępnych środków hamujących rozwój tej choroby.

✔ 20:30 Sztuczna inteligencja — bardziej sztuczna czy inteligentna?

dr inż. Przemysław Nowak (Instytut Informatyki PŁ)

Ekspert w zakresie sztucznej inteligencji przybliży historię rozwoju sztucznej inteligencji, zagadnienia, którymi się ona zajmuje, techniki i metody, które wykorzystuje, a także najważniejsze jej zastosowania i… być może odpowie na pytanie czy sztuczna inteligencja jest na prawdę inteligentna.

✔ 21:00 Internet Rzeczy i Wirtualna Rzeczywistość. Po co nam to wszystko? Spróbuj to się przekonasz!

dr inż. Krzysztof Lichy (Instytut Informatyki PŁ)

Po wysłuchaniu krótkiej prezentacji uczestnicy spotkania będą mieli okazję skorzystać z wybranych systemów Internetu Rzeczy jak również zanurzyć się w świat rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości.

ORGANIZATOR:

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej Politechniki Łódzkiej

Logo organizatora
 • REJESTRACJA:
  Wymagana
 • LINK: Noc Innowacji na FTIMS PŁ
 • WSTĘP:
  Bezpłatny
 • LOKALIZACJA:
  Łódź
 • DATA:
  9.10.2021
 • GODZINA:
  19:00 - 22:00
 • PRZESTRZEŃ:
  Offline
 • WIEK:
  Wszyscy
 • MIEJSCE:
  Politechnika Łódzka - budynek Instytutu Fizyki (B14)
 • JĘZYK:
  Polski