Kliknij tutaj by odebrać bilety na wydarzenie
Z wyrazem „planetarium” kojarzy się zwykle budynek z kopułą, pod którą można w dzień oglądać gwiazdy. Jest to jednak wtórne znaczenie wyrazu planetarium. Pierwotnie oznaczał on po prostu urządzenie służące do odtwarzania wyglądu nieba. W ramach Nocy Innowacji 2021 zapraszamy wszystkich do Olsztyńskiego Planetarium na Opowieści nadzwyczajne, czyli jak działa cyfrowe Planetarium. Zajrzymy w najodleglejsze zakątki kosmosu, zanurzymy się w świat molekuł, a także zaprezentujemy jak przygotowuje się materiały, który są prezentowane na nietypowym, sferycznym ekranie planetarium. Zapraszamy wszystkich, i starszych i młodszych.
17:00 – W świecie fulldome – M. Pilska – Piotrowska – prezentacja
Cena biletu: 5 zł, bilety dostępne w kasie w budynku oraz na stronie internetowej
Prezentowane w planetariach filmy i pokazy są często opatrzone tajemniczym terminem „fulldome”. Oznacza to, że wyświetlany obraz będzie obejmował całą kopułę planetarium. Przygotowanie filmów, grafik czy animacji do pokazów na kopule wymaga zmiany zwyczajowego podejścia. Trzeba użyć wyobraźni i wejść do zupełnie innego świata. Podczas prezentacji zdradzimy kilka tajemnic – pokażemy pracę nad tworzeniem materiałów, przygotowywanie ich do prezentacji oraz zasady pracy systemu projekcyjnego.
18:00 – Od atomu do Wszechświata – Leszek Błaszkiewicz – pokaz
Cena biletu: 5 zł, bilety dostępne w kasie w budynku oraz na stronie internetowej
Pokaz będzie miał charakter głównie technicznej demonstracji możliwości aparatury Cyfrowego Planetarium, jednak pojawią się podczas niego również elementy merytoryczne i dydaktyczne. Podczas pokazu zanurzymy się w świat molekuł, będziemy podziwiać rozgwieżdżone niebo, a potem polecimy ku coraz odleglejszym obszarom naszego Wszechświata. Pokaz uzupełnią krótkie impresje muzyczne oraz dopasowane do nich wizualizacje.