Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia
Technologia elektronowa to jedna z najbardziej zaawansowanych technologii w przemyśle. W inżynierii materiałowej wykorzystywana jest do łączenia i obróbki materiałów. Ze względu na wysoki koszt zakupu odpowiednich maszyn i oprzyrządowania wykorzystywana jest głównie w bardzo wymagających sektorach przemysłu takich jak lotnictwo, kosmonautyka, motoryzacja, medycyna czy branża zbrojeniowa.
Co możemy łączyć tą technologią?
Oprócz typowych zastosowań spawalniczych, możemy łączyć ze sobą materiały, które zasadniczo różnią się od siebie, a których nie da się połączyć innymi metodami. Co ciekawe, tworzymy w ten sposób przedmioty, które wykorzystują zalety obu materiałów. Na przykład jeden z materiałów może być wytrzymały, a drugi świetnie odprowadzać ciepło lub przewodzić prąd elektryczny.
Do czego jeszcze można wykorzystać technologię elektronową?
Bardzo często wykorzystywana jest do obróbka powierzchni – modyfikacji powierzchni przedmiotów. W tym przypadku możemy na elementach wytwarzać powłoki o zupełnie innych, lepszych własnościach, wykorzystując tańszy materiał jako podstawę. Można też wytwarzać bardzo twarde powłoki na miękkich materiałach. Materiały chropowate da się wygładzać, natomiast materiałom gładkim nadawać strukturę – na przykład na powierzchniach chwytowych narzędzi w celu poprawy przyczepności.
Więcej niż druk 3D?
Technologia z zastosowaniem skoncentrowanej wiązki elektronów znajduje zastosowanie w technologiach przyrostowych. Dzięki tej metodzie możliwe jest szybkie prototypowanie elementów ze stopów metali o wysokiej temperaturze topnienia, niemożliwych do uzyskania w klasycznym druku 3D. Drukować można wyroby z tytanu czy kobaltu, które są poza zasięgiem dla większości powszechnie stosowanych technologii druku 3D.
Wyjątkowa zaleta tej technologii?
Bez wątpienia taką zaletą jest wysoka precyzja wiązki elektronów. Umożliwia ona wykonanie, wymagających pod względem jakości, zaawansowanych elementów – na przykład implantów stosowanych w medycynie.