Naukowy zawrót głowy – czyli słów kilka o badaniach prowadzonych w ICNT

Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia

Interdyscyplinarne Centrum Nowoczesnych Technologii powstało, aby wnieść twórczy wkład w rozwój wiedzy i technologii. Przyczyniamy się do rozwoju badań interdyscyplinarnych przez tworzenie nowoczesnych i różnorodnych zespołów badawczych oraz propagowanie nowych technologii badawczych. W naszym Centrum prowadzimy badania z rożnych gałęzi nauki. Dzisiaj macie niepowtarzalną okazję do odkrycia z nami sekretów wiedzy.

W ramach Nocy Innowacji zapraszamy do zapoznania się z kilkoma tematami, jakie poruszyliśmy podczas Toruńskiej Nocy Naukowców:

1. „Jazda na glonach – czyli o zielonych mini-fabrykach biopaliwa.” – przedstawione przez pracowników  laboratorium Biologii Lipidów Roślinnych: dr hab. Agnieszkę Zienkiewicz, prof. UMK oraz dr hab. Krzysztofa Zienkiewcza, prof. UMK. W  laboratorium wykorzystywane są zaawansowane metody biologii molekularnej, inżynierii genetycznej oraz biochemii.

2. „Pokaż mi swój mózg, a powiem Ci co myślisz! fMRI prawdę Ci powie.” – przedstawiony przez pracowników Pracowni Rezonansu Magnetycznego: dr Aleksandrę Wypych, mgr Macieja Cieślaka oraz mgr Jana Nikadona. W pracowni  badane  są podłoża procesów mózgowych oraz rejestrowane są subtelne zmiany (morfologiczne, funkcjonalne  i neurochemiczne) w mózgu.

3. „Co o naszym mózgu mogą powiedzieć nam elektrody przymocowane do skóry głowy?” – przedstawione przez Koło Naukowe Neurotechnologii, zajmujące się studiowaniem zagadnień z zakresu  neurotechnologii i tworzeniem rozwiązań, które umożliwiają interdyscyplinarne połączenie wiedzy z zakresu neuronauk, inżynierii, psychologii, medycyny i nauk informatycznych, w celu usprawniania jakości życia ludzkiego.

4. „Światło – obraz – oko: od diagnostyki medycznej do badań dzieł sztuki.”- prezentowane przez pracowników Laboratorium Analiz Nieniszczących: Prof. dr hab . Piotra Targowskiego oraz dr Annę Szkulmowską. W laboratorium prowadzone są nieinwazyjne lub mikroinwazyjne badania struktury i własności różnorodnych obiektów i materiałów przede wszystkim dla potrzeb konserwacji zabytków: tomografia OCT wysokiej rozdzielczości i zintegrowana z nią spektroskopia emisyjna plazmy wytwarzanej laserowo (LIBS), rentgenowska analiza fluorescencyjna w wersji umożliwiającej mapowanie rozkładu pierwiastków na dużych powierzchniach (makroXRF) oraz elektroniczne modelowanie kształtu powierzchni obiektów.

Nasze prezentacje są skierowane dla młodzieży i dorosłych.

ORGANIZATOR:

Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Logo organizatora
 • REJESTRACJA:
  Niewymagana
 • LINK: Transmisja Toruńskiej Nocy Naukowców
 • WSTĘP:
  Bezpłatny
 • LOKALIZACJA:
  W Internecie
 • DATA:
  -
 • GODZINA:
  -
 • PRZESTRZEŃ:
  Online
 • WIEK:
  Młodzież
  Dorośli
 • MIEJSCE:
  YouTube
 • JĘZYK:
  Polski