Laboratorium w procesorze, czyli jakie znaczenie w dzisiejszych czasach mają badania in silico w chemii?

Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia

Przyszłość jest dziś. Podczas gdy przed wiekami nasi przodkowie patrzyli w gwiazdy poszukując odpowiedzi na nurtujące ich pytania, my do gwiazd sięgamy. A jednym z najważniejszych narzędzi poznawania wszechświata i natury stały się dziś komputery. Jak to się stało, że cieniutkie warstwy krzemu stały się nieodłączną częścią dzisiejszej nauki?

Nasz zespół na co dzień korzysta z zaawansowanych technik obliczeniowych do symulowania niezwykle skomplikowanych procesów i dziś chcemy Wam o tym opowiedzieć. Dokowanie leków do receptorów, budowanie i modelowanie skomplikowanych struktur białkowych, czy pokazywanie jak zachowują się minerały w wysokich temperaturach – i to wszystko w laboratoriach przyszłości, procesorach. Techniki obliczeń kwantowo – mechanicznych to nie tylko narzędzie wspomagające, wzbogacające badania eksperymentalne, ale również w niektórych przypadkach jedyny sposób pozwalający na zgłębianie i poznawanie świata i natury.

Czy coraz częstsze zastosowanie metod sztucznej inteligencji w wielu dziedzinach życia sprawi, że sztuczna inteligencja wyprze tę naturalną? Gdzie przebiega granica między algorytmem, który możemy kontrolować, rozumiemy jak działa, a schematem, którego szczegóły umykają naszemu pojmowaniu? Co oznaczają wszystkie te enigmatycznie brzmiące nazwy? Czy komiksowe odkrycia Starka, nie są już wyłącznie domeną science fiction? Czy jesteśmy na cyfrową rewolucję gotowi i czy w zamian za znikające problemy nie sprowadzimy sobie na głowę nowych? Na te i inne pytania postaramy się Wam odpowiedzieć.

ORGANIZATOR:

Wydział Chemii Uniwersytet Wrocławski

Logo organizatora