Ekstrakty, które wspierają walkę z rakiem. Politechnika Białostocka – zdrowie i ekologia

Kliknij tutaj by przejść do wydarzenia

Korzeniowiec sosnowy – optentowany ekstrakt wspomaga walkę z rakiem jelita grubego

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/w86jWDfAFls

Naukowcy z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej we współpracy ze specjalistami Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, odkryli, że korzeniowiec sosnowy może wspierać terapię nowotworową, zwłaszcza jelita grubego. Wynalazek pt.: „Ekstrakt z grzyba poliporoidalnego, kompozycja zawierająca taki ekstrakt oraz jego zastosowanie” został doceniony a badacze otrzymali patent RP. W skład zespołu naukowego wchodzą: prof. dr hab. inż. Sławomir Bakier, dr Ewa Zapora, Marek Wołkowycki, mgr Marcin Stocki z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej oraz prof. dr hab. Halina Car, dr Anna Sadowska, dr Mateusz Maciejczyk, dr hab. Arkadiusz Surażyński z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

 

Różeniec górski pomaga przezwyciężyć stresy

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/hobG5nm2vOM

Różeniec górski to znana od stuleci roślina lecznicza. Znana od 1200 lat jako złoty korzeń trafiła pod lupę naukowców z Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej. Efektem ocenionego na 2,5 mln zł projektu ma być innowacyjny produkt – standaryzowany na zawartość związków aktywnych ekstrakt z kłącza z korzeniami różeńca górskiego Rhodiola rosea L.

 

Innowacyjne urządzenia do usprawniania stawu biodrowego

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/dDDcbgqeMEQ

Zespół naukowców w składzie prof. dr hab. med. Robert Latosiewicz, dr n. med. inż. Jolanta Grażyna Zuzda i dr inż. Piotr Borkowski od dekady łączy wiedzę inżynierską z medyczną i rehabilitacją człowieka. Autorski program ćwiczeń rotacyjnych wykorzystuje urządzenie do rehabilitacji stawu biodrowego bądź urządzenie do rehabilitacji stawu skokowego.

 

Fungi Extract Bank – Bank Ekstraktów z Grzybów

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/YjKxM_LZ5s8

Już ponad 200 ekstraktów z grzybów m.in. z Puszczy Białowieskiej można znaleźć w Banku Ekstraktów z Grzybów – Fungi Extract Bank, jaki tworzą pracownicy Instytutu Nauk Leśnych Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.

 

Młody wynalazca: sztuczna inteligencja jest z nami

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/zM4AkfvVftc

Czym jest sztuczna inteligencja? Jaki wpływ wywiera na nasze życie? Jakie są szanse i zagrożenia rozwoju tej technologii? Wyjaśnia Petros Psyllos, absolwent Politechniki Białostockiej, elektronik, programista, innowator i przedsiębiorca. W ramach swojej działalności naukowo-wynalazczo-biznesowej Petros Psyllos zajmuje się wykorzystaniem nowoczesnych technologii, w tym zastosowaniami sztucznej inteligencji, robotami społecznymi, wirtualnymi asystentami, human–computer interaction i ochroną zdrowia. Rozmowa w odcinkach.

Petros Psyllos. Młody wynalazca, sztuczna inteligencja i matematyka

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/iv4uhMqroG8

Petros Psyllos: Czy sztuczna inteligencja ułatwia nam wybory?

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/YlhGBnatxUY

Petros Psyllos: Sztuczna inteligencja projektuje naszą przyszłość

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/WQC9g-scmcE

 

Jak oszczędzać w aucie LPG i środowisko naturalne?

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/nt_Ug4MLFkw

„Piezoelektryczny wtryskiwacz gazowy zwłaszcza do układów zasilania silników” jest chroniony przez Włoski Urząd Patentowy. Twórcami wynalazku są pracownicy Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej: dr hab. inż. Dariusz Szpica, prof. PB; dr inż. Grzegorz Mieczkowski i dr inż. Andrzej Borawski.

 

Fotowoltaika – jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/zsyO8SvWyA8

Zastanawiasz się nad instalacją paneli fotowoltaicznych? Jak przekonuje dr inż. Jarosław Wiater „Poza zaletami paneli fotowoltaicznych są również minusy, o których się nie mówi”. Jakie to minusy? O czym nie informują nas często producenci paneli PV? Jak zadbać o woje bezpieczeństwo?

 

Bolid Formuła Student CMS-07 podbija tory wyścigowe

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/HVcdpu0Fa2I

Nowy bolid Formuły Student CMS-07 to lepsza aerodynamika, elektronika, konstrukcja nośna, silnik, napęd oraz zawieszenie. Dwa lata budował go zespół  Cerber Motorsport działający w ramach  Studenckiego Koła Naukowego Auto-Moto-Club na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej.

 

Łazik EV-Wozduch 1 tropi smog

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/GvVrdJTRE98

Elektryczny pojazd EV-Wozduch 1 bada zanieczyszczenie powietrza. Powstał w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Białostockiej. Licealiści z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego: Sergiusz Jakuszewicz, Mateusz Kraśnicki i Sandra Mordasewicz zbudowali robota badającego smog.

 

Open Forest Data – aplikacja pomaga rozpoznać zwierzęta

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/m3ZnC_xmQ_U

BioLoc to aplikacja mobilna, która pozwala obywatelom zgłaszać inwazyjne gatunki roślin i zwierząt, czy lokalizować padłe zwierzęta. To część projektu Open Forest Data – repozytorium przyrodniczych danych naukowych w realizacji projektu pt.: „e-Puszcza. Podlaskie cyfrowe repozytorium przyrodniczych danych naukowych” realizowanego przez Mammal Research Institute Polish Academy of Sciences oraz Politechnikę Białostocką.

 

Reaktor biologiczny SBR oczyszcza ścieki

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/V_qseCWM2Dc

Zespół naukowców z Katedry Technologii w Inżynierii Środowiska Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej przeprowadził badania nad tlenowym granulowanym osadem czynnym.  Projekt pod nazwą „Analiza wpływu hydrodynamicznych sił ścinających na mechanizm przemian azotu podczas naturalnej granulacji kłaczkowatego osadu czynnego” prowadzony został pod kierownictwem dr. inż. Piotra Ofmana.

 

Bezodpadowy recykling gruzu betonowego

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/xSJzMXotuI8

Politechnika Białostocka zdobyła patent na kompleksowy recykling gruzu betonowego. Technologia i opisane urządzenie pozwala na całkowicie bezodpadowy proces. Taki recykling betonu jest w dodatku przyjazny dla środowiska, ekologiczny, a ponownie uzyskane materiały przyczyniają się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

 

Kostka brukowa geopolimerowa – trwalsza i ekologiczna

Film obejrzeć można tutaj: https://youtu.be/rGqt5NRViv8

Na Politechnice Białostockiej powstała dwuwarstwowa kostka brukowa z warstwą z betonu geopolimerowego, która może pozwolić na obniżenie kosztów produkcji, zużycia cementu i emisji gazów cieplarnianych. Opracował ją zespół badawczy z Katedry Budownictwa i Inżynierii Drogowej Wydziału Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej

ORGANIZATOR:

Politechnika Białostocka

Logo organizatora
 • REJESTRACJA:
  Niewymagana
 • LINK: Noc Innowacji na Politechnice Białostockiej
 • WSTĘP:
  Bezpłatny
 • LOKALIZACJA:
  W Internecie
 • DATA:
  -
 • GODZINA:
  -
 • PRZESTRZEŃ:
  Online
 • WIEK:
  Dorośli
  Seniorzy
  Młodzież
 • MIEJSCE:
  YouTube
 • JĘZYK:
  Polski